Krzysztof Smenda's profile

Centrum Kultury Słowian w Płocku - dyplom inżynierski

Centrum Kultury Słowian 
Dyplom inżynierski WAPW
Tematem pracy dyplomowej jest Centrum Kultury Słowian przy ulicy Rybaki wPłocku. Opracowanie podzielone jest na następujęce części:wiadomości wstępne, czyli opis lokalizacji i temat projektu, opiszagospodarowania terenu - rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne,opis techniczny, część graficzną oraz załączniki ibibliografię.
Wpracy duży nacisk kładziony jest na kontekst historyczny inawiązania do Kultury Słowian. Odbicie znajdują podczas całegoprocesu projektowania: od założeń przestrzennych, przez układfunkcjonalny, po dobór formy  
i materiałów. 
Funkcjabudynku to centrum kultury. Celem jego działania jest szerzenieedukacji na temat kultury Słowian, zarówno materialnej jak iduchowej. Wiedza o Słowianach niegdyś zamieszkujących terytoriumdzisiejszej Polski jest bardzo uboga, w porównaniu np. zinformacjami dotyczącymi Gotów czy Celtów. Słowianie budowali swedomy i twierdze głównie z drewna, które łatwo płonęło iniszczało. Posągi ich bóstw też w dużej mierze były drewniane (z wyjątkiem: kamiennego słupa, znalezionego 
na dnie rzeki Zbrucz). Zmarłych palili na stosach, ich prochy rozsypywali w świętychgajach, 
bądź umiesczali w przydrożnych kapliczkach. Nie grzebaliich w grobowcach wraz z ekwipunkiem zabieranym w zaświaty, jak tomieli w zwyczaju Goci bądź Lugowie, po których zachowało się owiele więcej śladów i zabytków, niż w przypadku Słowian. Nieudokumentowano żadnych śladów ich pisma np. kamiennych tabliczek oksięgach nie wspominając. Głównym założeniem projektu jestprzybliżenie zainteresowanym nie tylko historii Słowian, alerównież zainspirowanie i zaktywizowanie m.in. poprzez sztukę,sport, wstąpienia, koncerty i festiwale organizowane przez CentrumKultury Słowian. Służyłoby mieszkańcom Płocka, ruchowiweekendowemu z Warszawy, a w czasie większych imprez entuzjastom zdalszych regionów Polski.
Układbudynku inspirowany jest tak jak architektura budownictwiemsłowiańskim. Uproszczony układ dawnego typu to duża sień wśrodkowej części budynku, z której można się dostać do częścimieszkalnej z paleniskiem po jednej stronie i częścią dla zwierzątpo drugiej. Do sieni można się dostać z podcieni. Układ tenodnajduje odwzorowanie w projektowanym obiekcie, gdzie głównewejście prowadzi do dwukondygnacyjnego foyer z recepcją, szatnią itoaletami. Stamtąd można się dostać bezpośrednio do restauracjiz kominkiem w sali jadalnej. Z foyer mamy również dostęp do salimuzealnej, doświetlonej z góry przez system świetlików. WzdłużSali muzealnej prowadzi korytarz, 
z którego jest dostęp do salwystaw czasowych, a na końcu do sali treningowej, w której ćwiczyćmoże drużyna wojów słowiańskich. Sala wyposażona jest w szatniedamską i męską, łazienki, węzły sanitarne oraz inne niezbędnepomieszczenia zapleczowe. Foyer wyposażone jest w otwartą klatkęschodową oraz windę.
Piętrowyżej nad salą restauracyjną znajduje się sala audiowizualna.Jest wyposażona w system ruchomych siedzeń. Umożliwia toorganizowanie pokazów filmowych, wykładów, wystąpieńpublicznych, także w zależności od potrzeby koncertów oraz imprezokolicznościowych. Na piętrze znajduje się również część.
Nadsalami wystaw czasowych znajdują się sale warsztatowe. Prowadzonetam mogą być zajęcia np. z rysunku, malarstwa, rzeźbygarncarstwa, takctwa etc., a także zajęcia teoretyczne czyminiwykłady. Na piętrze znajduje się również część socjalnadla pracowników administracyjnych, a także pokój przeznaczony dlaodtwórców realiów średniowiecza, z kórego można obserwowaććwiczących w sali treningowej . Przy południowej elewacji znajdująsię dwa tarasy, jeden dostępny dla wszystkich, do którego wejścieznajduje się przy Sali audio-wizualnej, drugi zaś dla uczestnikówzajęć i pracowników dostępny z sal warsztatowych i pokoju kadrytreningowej.

Dyplomant:Krzysztof Smenda
Promotor:dr arch. Bogusława Helberger

Centrum Kultury Słowian w Płocku - dyplom inżynierski
Published:

Centrum Kultury Słowian w Płocku - dyplom inżynierski

Public Facilities, Mixed Use, Cultural

Published: